32Bit Uygulama Desteği
32Bit Uygulama Desteği
Fux işletim sistemi, 64bit işlemci mimarisini hedef alır. Paket depomuzdaki tüm paketler, 64bit işlemci mimarisi için derlenmiş ve paketlenmiştir. Her ne kadar 64bit mimari için oluşturulsa da, bu paketlerin içeriğinde ikonları, belgeleri ve mimariden bağımsız çalıştırılabilen betikleri barındıran noarch paketlerde vardır. Bu noarch bağımsız paketler, uygulamayı kaynak paketten hangi mimari için derlerseniz derleyin, uygulamanın paket grubu olarak ikonları, belgeleri ve betikleri taşıyacak paketlere ihtiyaç duyulması sebebiyle ve bu paketler mimari gerektirmediği için noarch (bağımsız) olarak oluşturulur. 64bit mimarisinde olan bir bilgisayara, işlemcinin yarı zamanlı çalışacağı 32bit uygulamalar kurulabilir ancak bunun tam tersi mümkün değildir. Keza 32bit bir işlemci 64bit işlem gücüne erişemez. Wine gibi hem 32bit hemde 64bit kütüphanelere ihtiyaç duyan yazılımlar ve Steam, TeamViewer gibi yalnızca 32bit işlemcilerde çalışacak şekilde paketlenen 3. parti uygulamalar vardır. Bu uygulamaları, hem 32bit hemde 64bit mimari için linux dağıtımı üreten ve dağıtan topluluklar, her iki mimarinin paketlerinin bulunduğu depoları paket yöneticilerinin depo listesine dahil ettiği için kullanıcılarının bu uygulamaları kurup kullanabilmelerini sağlarlar. Ancak yalnızca 64bit işlemci mimarisini hedefleyen ve bu mimari için dağıtım çıkaran topluluklar, bu tip uygulamaları kuramaz ve kullanamaz. 32bit kütüphaneler RPM paketi olarak sisteminize kurulamaz. Sebepleri:
  • Aynı isme, sürüm numarasına fakat farklı mimariye sayip paketler birbirini hariç tutar. Yani ikisi aynı anda kurulamaz.
  • Bazı uygulamalar kurulduktan sonra silinemez, yalnızca güncellenebilir. (Bu önemli paketlerin silinmesi ile birlikte sisteminiz çalışmayacaktır. bu nedenle paket yöneticisi tarafından silinmeye karşı korumalıdır.)
  • Paket olarak hazırlanan 32bit uygulamalar 64bit linux işletim sistemine paket yönetimi yapısı itibari ile gereksinim duydukları paketlerle birlikte kurulduğu için, zaten var olan birçok dosyanın üzerine yazar ve sisteminizi kurtarılamayacak şekilde bozar.
Yukarıdaki nedenlerdendir ki, her iki mimari için de sürüm çıkaran dağıtımlara da diğer mimarinin paketlerini paket yöneticisi ile kurarken daima sorunlar çıkar ve çoğu zaman zorla kurulum gerçekleştirilir. Fux projesi olarak, kullanıcılarımızın sistemini bozmadan, diğer dosyaların üzerine yazmadan ve sorunsuz bir şekilde hemen hemen tüm 32bit uygulamaları da çalıştırabilmeniz için, yalnızca sistem kütüphanelerini içeren bir disk yansısı oluşturduk. Makalenin geri kalanında 32bit kütüphaneleri sisteminize nasıl entegre edeceğinizi anlatacağız ve bu kütüphanelere ihtiyaç duyan yazılımların kurulumunu anlatan sonraki makaleler de bu yazının okunması gerektiğine atıfta bulunacağız. 32bit Kütüphanelerin Eklenmesi Öncelikle 32bit-libs adlı squashfs dosya sistemini indiriyoruz. İndirdiğiniz dizinin ev dizininiz'deki İndirilenler dizini olduğunu varsayıyorum. İndirme tamamlandıktan sonra dosya sistemini bağlayabileceğimiz bir dizine ihtiyacımız var. Terminali açarak bir dizin oluşturuyoruz.
mkdir -p deneme
İsmi önemli değil. ben deneme adında bir dizin oluşturdum. Sizler dilediğiniz dizin adını kullanabilirsiniz. Ben bağlama dizinini deneme olarak varsayıyorum. Dizini oluşturduktan sonra artık geriye kalan işlemleri root olarak yapacağız. Bu nedenle root haklarını alıyoruz.
su parola
Benim kullanıcı adım fuat olduğu için ev dizinimin konumu /home/fuat 'tır. Sizler kullanıcı adınızı kendinize göre düzenleyerek aşağıdaki komutu koşun. Dosya sistemini deneme dizinine bağlayalım.
mount -t squashfs -o loop /home/fuat/İndirilenler/32bit-libs /home/fuat/deneme
Bir loop(döngü) aygıtı olarak deneme dizini içine 32bit-libs dosya sistemini bağladık. Dizin içini kontrol edin ve kütüphanelerin içinde olduğunu doğrulayın. Tüm kütüphaneleri /usr/lib dizinine kopyalayacağız. Bu işlem için özel bir cp komutu koşacağız. İşlem:
cp -dpR /home/fuat/deneme/* /usr/lib
Tüm kütüphaneler /usr/lib dizinine kopyalandığında, terminal yeni satıra geçer ve sizden tekrar komut bekler. Bu durum gerçekleşene kadar dosya sistemini sistemden ayırmayın ve bilgisayarınızı kapatmayın. aksi halde kütüphanelerin kopyalanması işlemi yarım kalacaktır. Komut tamamlandıktan sonra bağladığımız dosya sistemini ayırabiliriz.
umount /home/fuat/deneme
Buraya kadar tüm adımları doğru şekilde uyguladıysanız artık 32bit uygulamaları sisteminize kurabilirsiniz. Ancak kuracağınız 32bit uygulama paketlerinin bağımlılık kontrolü yapılmadan kurulması gerekmektedir. yani DNF kullanarak değil RPM kullanarak daha önceden indirdiğiniz uygulama paketini yerel sistemde elle kurmalısınız. Bu işlem için örnek komut:
rpm -ivh --nodeps --force /home/fuat/İndirilenler/paket_adı...i686.rpm
32bit uygulama kurulumlarını anlatan makaleler de bağımlılık kontrolü yapılmadan elle paket kurulumuna tekrar değinilecektir. İyi günlerde kullanın.