Canlı Sistem Yapısı
Canlı Sistem Yapısı
Fux Sunucu(Server) ve Fux En Düşük Sistem(Minimal) ISO kalıpları canlı medya formatında oluşturulmuştur. Kurulabilen ISO kalıpları 2GB civarı bir boyut oluştururken, canlı medya yapısında bu boyut 800MB civarına kadar düşürülmüş, aynı zamanda ISO içeriğinden hiçbir paket ve dosya'dan feragat edilmemiştir. Bu canlı ISO görüntüleri masaüstü yöneticisi içermediği için konsol olarak açılır. Konsol'da kullanıcı girişi yapmanız gerekir ve sistemde var olan tek kullanıcı root'tur. Bu kalıplar kurulum medyası olduğu için root parolası boş olarak ayarlanmıştır. Login: yazan kısma root yazıp enter'a tıkladığınızda root olarak oturum açmış olursunuz. Kurulumu Başlatma Giriş yaptıktan sonra grafik kurulum ekranına geçmek için aşağıdaki komutu koşun.
liveinst
Komutu ilk koştuğunuz'da grafik kurulum başlamayabilir! Bunun sebebi Anaconda kurulum yöneticisi başlatıldığın'da X sunucusu çalışmıyor olduğundan ve X sunucusu'nun çalışma zamanı Anaconda'dan geç başlatıldığı için Anaconda'nın hata kodu döndürmesi neticesinde kurulumdan çıkmasından kaynaklıdır. Tekrar konsola düştüğünüz'de yine Login: alanına root yazın ve enter'a tıklayın. Giriş yaptıktan hemen sonra, daha önce başlatma girişiminde bulunduğunuz Anaconda kurulum yöneticisinin servisini öldürün. Komut;
killall anaconda
Eğer bu servisi öldürmeden tekrar kurulumu başlatmak isterseniz, uygulamanın zaten çalıştığı ile ilgili bir hata döndürür. Bu nedenle servisi öldürmemiz gerekir. Komutu koştuktan sonra kurulum yöneticisini yeniden başlatıyoruz.
liveinst
Bu kez X sunucusu, önceki başlatma girişimin'de çalıştırıldığı için Anaconda hata kodu döndürmeden direkt kurulum ekranı açılacaktır. Kurulum ekranına ulaştıktan sonraki işlemler [ Fux Kurulumu ] makalesinde anlatıldığı gibidir. Elbette ki X sunucusu ile birlikte Anaconda'yı başlatabilirsiniz! Ancak X sunucusu'na Anaconda kurulum yöneticisi'ni başlatmasını bildireceğiniz komut bir çok parametreye sahiptir ve akılda kalıcı değildir. Linux işletim sistemleri yapısına aşina olmayan kullanıcılar ve 1 yıldan kısa süredir linux kullanan giriş seviyesi kullanıcılar için liveinst, killall anaconda, liveinst sırası daha akılda kalıcı, kısa ve anlamlı kelimelerden oluşmaktadır. Bu makale ile birlikte amaç, hem çalıştırdığınız uygulamalar ve linux işlem yapısı hakkında hemde Fux Sunucu(Server) ve Fux En Düşük Sistem(Minimal) kurulumu'nun nasıl yapılacağı hakkında sizleri bilgilendirmek içindir. Linux işletim sistemleri'ne aşina olan kullanıcılar için her ne kadar yukarıda ki komutlar kolay olsa'da, sizlerin komut girişine ihtiyaç duymadan önyüklediğiniz sistemin direkt kurulum ekranı ile açılmasını hedefleyerek bu sistemlerin geliştirilmesine devam edilmektedir. # Önemli: Server ve Minimal kurulumunu tamamladıktan sonra Anaconda kurulum yöneticisinden çıktığınızda, bilgisayarınızı kontrol edebileceğiniz herhangi bir arayüz olmadığı için elle yeniden başlatmanız gerekecektir. Yeniden başlattığınızda kurulum medyasını bilgisayarınızdan çıkarmayı'da unutmayın!