Fux Kurulumu
Fux Kurulumu
Fux, Anaconda kurulum yöneticisini kullanır. Bu makalede genel ayrıntıları ile Fux kurulumu anlatılacaktır. Bu makale, hem yerel makineye hemde sanal makineye kurulumu kapsar. Fux'un yayımladığı en son ISO kalıbını indirdiğiniz ve USB/DVD medya üzerine yazdığınızı varsayar. USB/DVD medyamızı bios'dan önyükleyerek işleme başlıyoruz.
Önyükleme tamamlandığında ve canlı medya'nın masaüstüne ulaştığınızda aşağıdaki ekran ile karşılaşırsınız. Install to Hard Drive (Sabit Diske Kur) seçeneği ile kurulumu başlatıyoruz.
Bizi ilk olarak dil ve klavye seçimini yaptığımız ekran karşılıyor. Dil ve klavye seçimini yapıp Continue (Devam) butonu ile devam ediyoruz.
Sıradaki ekran Installation Summary (Kurulum Özeti). Bu ekranda sistemin genel ayarlarını yapılandırırız. Bunlar;
  • Network & Hostname (Ağ ve Sunucu Adı)
  • Keyboard (Klavye)
  • Time & Date (Tarih ve Zaman)
  • Installation Destination (Kurulum Hedefi)
Ağ ve Sunucu Adı Bu ekranda işletim sistemimizin sunucu adı (hostname) belirlenir. Herhangi bir değişiklik yapmak istemezseniz varsayılan olarak localhost.localdomain'dir. Klavye Klavye ekranın da, ilk ekranda seçtiğimiz klavye düzenini sınayabilir, değiştirebilir ve haricen başka klavye düzenleride ekleyebiliriz. Tarih ve Zaman Bu ekranda, sistem tarihini, saatini ve zaman dilimini seçerek yapılandırabilirsiniz. Genel olarak internet bağlantınız var ise internetten, yok ise makinenin biosta tuttuğu tarih ve saatten bilgileri alarak zaman diliminide otomatik olarak belirler. Kurulum Hedefi Kurulum Hedefi, Anaconda kurulum yöneticisinde ki en önemli ekrandır. Bu ekranda, sabit diskimizdeki bölümleri silebilir, yeniden oluşturabilir ve istediğimiz gibi yapılandırabiliriz. Sarı ünlem işareti olan Installation Destination (Kurulum Hedefi) ni seçiyoruz.
Sabit diskiniz hiç bölümlendirilmemişse ve diskin tamamını kullanmak istiyorsanız, sol üst köşedeki Done (Tamam) tuşuna basarak bölümlerin otomatik oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Eğer silmek istemediğiniz bölümler varsa veya farklı bir bölümleme kullanmak isterseniz, I Will Configure Partitioning (Bölümlemeyi ben yapılandıracağım) seçeneğini işaretleyerek Done (Tamam) tuşuna basın.
Ekranın sol kısmındaki Click Here To Create Them Automatically (Otomatik Oluşturulması İçin Tıklayın) bağlantısını kullanarak, var olan boş alanı otomatik bölümlendirebilirsiniz.
Ekranın sol alt kısımda bulunan + tuşu ile yeni bölüm ekleyebilir, - tuşu ile seçili bölümü silebilirsiniz. Her bölüm üzerinde değişiklik yaptığınızda, Update Settings (Ayarları güncelle) tuşuna basmayı unutmayın! Yukarıdaki bölümleme MBR diskler için oluşturulmuş örnek bir disk yapısıdır. Eğer GPT bölüm tablosu kullanılıyorsa ve UEFI kurulumu yapılmak isteniyorsa, bu bölümlerin haricinde 200MB ila 500MB arası bir bölüm oluşturun ve /boot/efi bağlama noktasına bağlayın! Yapılandırmanızı ayarladıktan sonra Done (Tamam) tuşuna basın, değişikleri kabul etmenizi isteyen bir ekranla karşılaşırsınız.
Bu ekranda silme, oluşturma ve biçimlendirme işlemlerini görüyorsunuz. Eğer yapılandırmanız doğru ise Accept Changes (Değişiklikleri Kabul Et) tuşu ile onaylayın. Bu işlemden sonra Begin Installation (Kurulumu Başlat) tuşu'nun aktif olduğunu görebilirsiniz.
Bu ekrana kadar yaptığınız tüm değişiklikler (disk bölümleme ve biçimlendirilmesi dahil), Siz Kurulumu Başlat tuşuna basana kadar geçerli olmayacaktır. Kurulumu başlatmadan çıkar ve sistemi yeniden başlatırsanız, eski sisteminizin ve disk yapınızın hala aynı olduğunu ve hiçbir değişiklik yapılmadığını görebilirsiniz. Biz kurulum yapacağımız için Kurulumu Başlat tuşuna basarak kurulumu başlatıyoruz.
Kurulum devam ederken bir kullanıcı oluşturabilir ve root parolasını belirleyebiliriz. Bu seçeneklerden root parolası belirlenmeden sarı ünlem işareti kaybolmaz ve kurulumu tamamlayamazsınız.
Kullanıcı oluştururken, tam adı ve kullanıcı adını yazarak bir parola belirlemeniz gerekir. Eğer Require a Password To Use This Account (Bu Hesabı Kullanmak İçin Parola İste) seçeneğindeki işareti kaldırırsanız parola kutuları pasif olacaktır ve kullanıcı parolası boş ayarlanacaktır. Make This User Administrator (Bu Kullanıcı Yönetici Olabilsin) seçeneğini işaretlemezseniz su ve sudo komutu ile root parolasını girmeden root haklarını alamazsınız. İşaretlerseniz sudo su yazarak parola girmeden root olabilirsiniz.
Root Parolası ekranında zayıf bir parola belirlerseniz Done (Tamam) tuşuna iki kere basmanız gerekir.
Kurulum tamamlandıktan sonra Quit (Çık) tuşuna basarak kurulumdan çıkın.
Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve kurulum medyasını çıkarmayı unutmayın!
Oluşturduğunuz kullanıcı ile giriş yapın.
Masaüstü açıldığında canlı medyadaki eklentilerin ve temanın aktif olmadığını, GNOME'un varsayılan tasarımı'nın açıldığını göreceksiniz. Siz değerli kullanıcılarımızın özgür iradesi ile varsayılan GNOME arayüzünü veya kendinizin tasarlayacağı bir temayı kullanmak isteyebileceğinizi düşünerek, temayı opsiyonel olarak kullanma kararı aldık. Canlı medya'daki tema ve ayarları aktif etmek isterseniz, öncelikle bir terminal açın ve fux-theme paketini güncelleyin.
Paketi güncelledikten sonra, ALT+F2 kombinasyonu ile fux-theme tr komutunu koşun. Eğer İngilizce kurulum yaptıysanız fux-theme en komutunu kullanın.
Komut tamamlandıktan sonra canlı medya'daki eklentiler ve tema aktif olacaktır. fux-theme paketini güncellediğinizde en son yayımlanan temayı ve özelliklerini kullanırsınız. Fux kurulumu ve ayarları burada tamamlandı.
Fux (GNU/Linux) işletim sistemi'nin keyfini çıkarın ve Güle Güle kullanın!