Steam ve TeamViewer Kurulumu
Steam ve TeamViewer Kurulumu
Steam, 32bit işlemci mimarisine uygun olarak hazırlanmış bir uygulamadır. TeamViewer ise şuan ki son sürümü 13 yayımlanana kadar sadece 32bit mimari için linux desteği sağlıyordu. 13. sürüm ile birlikte linux işletim sistemlerine 64bit uygulama desteği sunuyor. Ancak 13. sürüm en son Qt kütüphaneleri gereksinimi ile derlendiği için, biz Fux kullanıcıları bir sonraki Qt güncellemesinde bu sürümü kullanabileceğiz. Stabil olarak kullanabileceğimiz TeamViewer sürümü 12'dir. # Önemli: Steam ve TeamViewer uygulamalarını çalıştırabilmeniz için Fux işletim sisteminize 32bit sistem kütüphanelerini dahil etmeniz gerekir. Nasıl yapıldığını öğrenmek için mutlaka [ 32bit Uygulama Desteği ] makalesini okuyunuz! # Önemli: Makale boyunca uygulanan komutlarda ki ev dizini /home/fuat olarak kullanılmıştır. Komutları terminal üzerinde koşmadan önce kendi ev dizininiz olacak şekilde düzenlemeyi unutmayınız! Steam Kurulumu Öncelikle Steam paketini indiriyoruz. İndirilenler dizininde bulunan steam paketinin kurulumunu yapalım.
rpm -ivh --nodeps --force /home/fuat/İndirilenler/steam-1.0.0.54-7.fux1.i686.rpm
RPM komutunda --nodeps kullanmamızın sebebi bağımlılıklarını kontrol etmeden işlem yapması içindir. Daha önce Fux işletim sistemimize eklediğimiz 32bit kütüphaneler sistemde mevcut ancak RPM paketi olarak kurulu olmadığı için sistem kurulu olmadığını varsayacak ve bağımlılıklarıda kurmak isteyecektir. Bunun önüne geçiyoruz ve muhtemel kütüphane çakışmalarını önlemek için --force seçeneği ile çakışan dosyaları üzerine yazmasını belirtiyoruz. Bunun sebebi ise 32bit kütüphaneler içerisinde Steam'a ait kütüphanelerinde var olmasıdır. Sorunsuz bir uygulama deneyimi yaşamanız için 32bit bir bilgisayar üzerinde kurulumunu anlattığımız tüm uygulamalar bağımlılıkları ile birlikte kurulup, uzun bir test sürecinden sonra yalnızca 32bit sistem kütüphanelerinin bulunduğu /usr/lib dizini kopyalanarak 32bit-libs disk yansısı ile sizlere sunulmuştur. Kuracağımız uygulamalarında kütüphaneleri bu yansı içinde bulunduğu için, --force seçeneği oluşabilecek dosya çakışmalarının önüne geçmek suretiyle gereklidir. Kurulumu tamamladıktan sonra uygulama başlatıcısında küçük bir değişiklik yapmamız gerekiyor. Başlatıcıyı root hakları ile metin düzenleyicide açıyoruz.
gedit /usr/share/applications/steam.desktop
Exec=/usr/bin/steam %U satırını Exec=/usr/bin/env LC_ALL=C /usr/bin/steam %U olarak değiştiriyoruz, kaydediyoruz ve kapatıyoruz. Steam'ı çalıştırmadan önce birkaç ufak adım kaldı. Her ne kadar şuan Steam'ın çalışması için gerekli tüm ayarları yapmış olsakta, kullanıcı girişi yapılmamış ve güncellenmemiş halde menüde ki başlatıcısından başlattığımızda uzun süre açılmadan bekleyebiliyor. Bunun önüne geçmek için Steam'ı terminal üzerinden kullanıcı hakları ile çalıştırıyoruz.
/usr/bin/env LC_ALL=C steam
Uygulama açıldıktan sonra güncelleme yapmasını bekliyoruz. İşlem tamamlandıktan sonra sisteme giriş yapıyoruz. Normal düzeninde çalışmaya başladığınızı gördüğünüzde, terminali ve komutu sonlandırabilir ve Steam'ı normal menü başlatıcısından sorunsuz bir şekilde başlatarak kullanabilirsiniz. TeamViewer Kurulumu Öncelikle TeamViewer paketini indirin ve aşağıdaki komutu root hakları ile koşun.
rpm -ivh --nodeps --force /home/fuat/İndirilenler/teamviewer_12.0.76279.i686.rpm
TeamViewer uygulamasını kurulumdan hemen sonra kullanabilirsiniz. Herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur.