VirtualBox ve Genymotion Kurulumu
VirtualBox ve Genymotion Kurulumu
VirtualBox-5.2.6-1 sürümü, akmod-VirtualBox (Automatic Kernel Module) modül yükleyicisi ile birlikte kernel-4.15.0-300 üzerinde paketlenmiştir. VirtualBox kurulumu yapabilmek ve sorunsuz çalıştırabilmek için Fux işletim sisteminizi güncellemelisiniz. Root hakları ile birlikte güncelleme komutunu terminalde koşun.
dnf update
Güncelleme işlemini onaylayıp, kurulumlar tamamlandıktan sonra sisteminizi yeniden başlatıp kernel-4.15.0-300 çekirdeği ile önyüklemelisiniz.
reboot
Fux işletim sisteminiz açıldıktan sonra kurulum işlemine başlayabilirsiniz. Yine bir terminal açarak root hakları ile kurulum komutunu koşuyoruz.
dnf install VirtualBox
VirtualBox Kurulumu tamamlanınca vbox servisini başlangıçta çalışması için ekliyoruz.
systemctl enable vbox
Daha sonra vbox servisini başlatıyoruz.
systemctl start vbox
Servis çalışmaz ise VirtualBox'u açıp sanal makine oluşturabilirsiniz ancak sanal makineyi başlatamazsınız. VirtualBox kernel modüllerinin yüklenip yüklenmediğini bu komutla kontrol edebilirsiniz.
lsmod | grep vbox
Aşağıdakine benzer bir komut çıktısı alıyorsanız modüller yüklenmiştir.
vboxpci 28672 0 vboxnetadp 28672 0 vboxnetflt 32768 0 vboxdrv 487424 4 vboxnetadp,vboxnetflt,vboxpci
Artık herhangi bir sanal makine oluşturabilir ve sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.
Misafir Eklentileri Kurulumu Oluşturduğunuz sanal makineye Fux işletim sistemi kuracaksanız yine aynı şekilde sistem güncellemesini yapmalı ve misafir eklentilerini kurmalısınız. Misafir eklentileri kurulumu için root hakları ile terminalde aşağıdaki komutu koşun
dnf install VirtualBox-guest-additions
# Önemli: Misafir eklentileri ile VirtualBox uygulamasını aynı makineye kurmayınız. VirtualBox ana makineye, misafir eklentileri ise yalnızca sanal makineye kurulmalıdır. Misafir eklentileri kurulduktan sonra başlangıç servislerine ekliyoruz.
systemctl enable vboxguest
Hemen ardından servisi başlatıyoruz.
systemctl start vboxguest
Misafir eklentileri kurulumundan sonra Fux sanal makinesini tam ekran kullanabilir, usb bellek bağlayabilir ve bir dizin paylaşabilirsiniz. Eğer sanal makineye farklı bir linux dağıtımı veya farklı bir işletim sistemi kuracaksanız. VirtualBox resmi deposundan 5.2.6 sürümü için misafir eklentileri iso kalıbını indirin ve sanal makinenize kurulumunu gerçekleştirin. Diğer işletim sistemlerini de bu sayede sorunsuz kullanabileceksiniz. Genymotion Kurulumu Genymotion kurulumu yapabilmek için öncelikli ihtiyacımız olan şey VirtualBox'tu. Onun da az önce kurulumunu gerçekleştirdik. Kurulumu yapabilmek için Genymotion resmi internet sitesine üye olup kurulum dosyasını indirmeniz gerekir. Üye olduktan sonra Genymotion Download sayfası üzerinden trial sürümünü indirebilirsiniz. Şuan ki sürümü 2.11 olduğu için indirdiğiniz dosyanın adı genymotion-2.11.0-linux_x64.bin olacaktır. # Önemli: Makale boyunca uygulanan komutlardaki ev dizini'nin /home/fuat olduğu varsayılacaktır. Sizler bu komutları koşmadan önce kendi ev dizininize uygun şekilde düzenlemeyi unutmayın. İndirdiğiniz (bin) çalıştırılabilir ikili dosya'yı indirilenler dizininiz'den ev dizninize taşıyın. Bunu yaparken ve kurulumu yaparken kullanıcı hakları ile komutları çalıştıracağız.
mv /home/fuat/İndirilenler/genymotion-2.11.0-linux_x64.bin /home/fuat
Ev dizininizde ki bu çalıştırılabilir dosya'yı shell ile çalıştırın.
sh ./genymotion-2.11.0-linux_x64.bin
Ev dizini içerisinde genymotion adında bir dizin oluşturulacağını ve kurulumun bu dizine yapılacağını belirterek onaylamanızı isteyecek. onaylayın ve kurulumu gerçekleştirin. Kurulum tamamlandığında menüde Genymotion başlatıcısını göreceksiniz. Başka işlem yapmadan tıklayıp çalıştırabilirsiniz.
Genymotion üzerinde oturup açıp bir android cihaz oluşturmalısınız. Oluşturacağınız bu android sanal makine VirtualBox aracılığı ile çalıştırılır ve Android sanal makineyi bilgisayarınız üzerinde kullanabilirsiniz.
Google Play Uygulamaları Google Play kurulumunu, Genymotion üzerine yapabilmeniz için iki dosya'ya ihtiyacınız var. Genymotion-ARM-Translation_v1.1.zip ve gapps-jb-20130813-signed.zip (Google Applications). Genymotion üzerinden çalıştırdığınız Android sanal makine penceresine önce indirdiğiniz Genymotion-ARM-Translation_v1.1.zip arşivini fare ile tutup bırakın. Kurulumun onaylanmasını isteyen ufak bir pencere çıkacak onaylayın ve kurun. Hemen ardından gapps-jb-20130813-signed.zip arşivini fare ile sürükleyip Android sanal makine penceresine bırakın. gapps kurulumunu da onaylayın ve kurun. Cihaz menüsüne Google Play ve Google uygulamalarının (Gmail vs) geldiğini göreceksiniz. Sanal makineyi birkaç kez yeniden başlatıncaya kadar ufak tefek hatalarla karşılaşabilirsiniz. Örn. Google Play Durdu. gibi ufak uyarılar oluşabilir. Ancak Google uygulamaları Android sanal makine üzerinde güncellendiğinde ve sanal makineyi bir iki kez yeniden başlattığınızda bu durum düzelecektir. Dilediğiniz uygulamayı ve oyunu Google Play üzerinden kurabilir ve çalıştırabilirsiniz.
Güle güle kullanın.