Wine ve PlayOnLinux Kurulumu
Wine ve PlayOnLinux Kurulumu
Wine yazılımı, Microsoft Windows işletim sistemi programlarını Linux üzerinde simüle ederek çalıştıran bir uygulamadır. Tüm exe dosyalarını çalıştırabilmek için hem 32bit hemde 64bit mimari ile derlenmiş paketlerden oluşur ve iki mimariye ait paketler birlikte yüklenir. PlayOnLinux uygulaması ise daha önceden kurulumları test edilmiş Windows uygulamalarını ve oyunlarını, kararlı çalıştığı wine sürümü ile birlikte ihtiyaç duyduğu tüm yazılımlarla beraber hazır yapılandırma olarak kuran bir uygulamadır. PlayOnLinux ile her oyun ve uygulama için farklı bir wine yapılandırması kurabilir sisteminizde kurulu olan yerel wine sürümünü'de kullanabilirsiniz. Bu uygulama tüm wine sürümlerini, ayarlarını, uygulama ve oyun kurulumlarını tek bir arayüz'den kolayca kontrol etmenizi sağlar. # Önemli: PlayOnLinux wine kurulumuna, wine ise 32bit sistem kütüphanelerine gereksinim duyar. Wine ve PlayOnLinux uygulamalarını çalıştırabilmeniz için Fux işletim sisteminize 32bit sistem kütüphanelerini dahil etmeniz gerekir. Nasıl yapıldığını öğrenmek için mutlaka [ 32bit Uygulama Desteği ] makalesini okuyunuz! # Önemli: Makale boyunca uygulanan komutlarda ki ev dizini /home/fuat olarak kullanılmıştır. Komutları terminal üzerinde koşmadan önce kendi ev dizininiz olacak şekilde düzenlemeyi unutmayınız! Wine Kurulumu Öncelikle Wine paketini indiriyoruz. Wine uygulaması normalde 10'dan fazla paketten oluşur. Bu paketler hem 32bit hemde 64bit uygulama kütüphaneleri, yazı fontları, belgeler ve daha birçok ek ayar barındıran yardımcı paketten meydana gelir. İhtiyaç duyduğu 32bit kütüphaneler yukarıda referans verdiğimiz bağlantıda ki 32bit Uygulama Desteği makalesinde bulunan disk yansısı içinde mevcuttur. Kurulum işlemini bağımlılık kontrolü yapmadan ve var olan dosyaların üzerine yazacak şekilde yapacağımız için kolaylık olması açısından, biz bu paketi tek paket haline getirdik. Bir terminal açarak root hakları ile aşağıdaki komutla, İndirilenler dizininde ki Wine paketini kuruyoruz.
rpm -ivh --nodeps /home/fuat/İndirilenler/wine-2.12-1.fux1.x86_64.rpm
Kurulum tamamlandıktan sonra uygulamalar menüsü üzerinden Wine Ayarları'na tıklayın. Wine yapılandırması çalışmak üzere kendisini yapılandırmaya başlayacaktır. Size ilk önce Mono paketi yüklensin mi diye sorar.
Yükle butonuna tıklayın ve yüklenmesini bekleyin. Yükleme tamamlandığında Gecko paketi yüklensin mi diye soracaktır.
Yükle butonuna tıklayın ve yüklenmesini bekleyin. Gecko paketide yüklendikten sonra Wine Ayarları penceresi açılacaktır.
Sistem Yapılandırması Düzenleme Wine kurulumu ardından Fux işletim sisteminize herhangi bir paket kurarken ve kaldırırken ld tarafından /usr/lib dizini içindeki bazı kütüphane bağlantılarının sembolik bir bağlantı olmadığı hakkında uyarılar alırsınız. Bunun sebebi /usr/lib dizini içine wine kurulumu ile birlikte oluşturulan kütüphanelerin birer sembolik bağlantı değil, asıl kütüphane dosyası olmasından kaynaklıdır. Aşağıdaki komutla kontrol edebilirsiniz.
ldconfig
Normal şartlarda bunun sisteminize bir zararı yoktur. ancak her seferinde bu uyarıları görüp gözümüz yorulmasın diye, uyarıda belirtilen kütüphaneleri /usr/local/lib dizini içine taşıyacağız. Terminal üzerinde root hakları ile aşağıdaki komutu koşun.
mv /lib/libz.so.1 /lib/libjpeg.so.62 /lib/libgnutls-extra.so.26 /lib/libgnutls-openssl.so.27 /lib/libltdl.so.7 /lib/libpng12.so.0 /lib/libmpg123.so.0 /lib/libjpeg.so.8 /lib/libtasn1.so.3 /lib/libgnutls.so.26 /lib/libgcrypt.so.11 /lib/libgnutlsxx.so.27 /lib/liblcms.so.1 /lib/liblcms2.so.2 /lib/libfreetype.so.6 /usr/local/lib
/usr/local/lib yola(path) ekli olduğu için /usr/lib dizini gibi sistem kütüphanelerini barındırır ve bir uygulama çalıştırırken aranan kütüphanelerin bulunmasında herhangi bir problem çıkmaz. Taşıma işleminden sonra /usr/lib dizini içine /usr/local/lib dizinine taşıdığımız her bir kütüphane için sembolik bağ oluşturalım. Aşağıdaki komutları root hakları ile ve her birini bir sefere mahsus olmak suretiyle koşun!
ln -s /usr/local/lib/libz.so.1 /lib/libz.so.1 ln -s /usr/local/lib/libjpeg.so.62 /lib/libjpeg.so.62 ln -s /usr/local/lib/libgnutls-extra.so.26 /lib/libgnutls-extra.so.26 ln -s /usr/local/lib/libgnutls-openssl.so.27 /lib/libgnutls-openssl.so.27 ln -s /usr/local/lib/libltdl.so.7 /lib/libltdl.so.7 ln -s /usr/local/lib/libpng12.so.0 /lib/libpng12.so.0 ln -s /usr/local/lib/libmpg123.so.0 /lib/libmpg123.so.0 ln -s /usr/local/lib/libjpeg.so.8 /lib/libjpeg.so.8 ln -s /usr/local/lib/libtasn1.so.3 /lib/libtasn1.so.3 ln -s /usr/local/lib/libgnutls.so.26 /lib/libgnutls.so.26 ln -s /usr/local/lib/libgcrypt.so.11 /lib/libgcrypt.so.11 ln -s /usr/local/lib/libgnutlsxx.so.27 /lib/libgnutlsxx.so.27 ln -s /usr/local/lib/liblcms.so.1 /lib/liblcms.so.1 ln -s /usr/local/lib/liblcms2.so.2 /lib/liblcms2.so.2 ln -s /usr/local/lib/libfreetype.so.6 /lib/libfreetype.so.6
Bu işlemin ardından asıl kütüphane dosyalarını yerel kullanıcı programlarının kurulduğu /usr/local/lib içerisine taşıdığımız ve olması gerektiği gibi bu dosyalara /usr/lib içerisinde birer sembolik bağ oluşturduğumuz için artık uyarı almayacaksınız. Aşağıdaki komutla kontrol edebilirsiniz.
ldconfig
Winetricks Kurulumu Winetricks, wine yazılımına oyun, uygulama ve kütüphane kurulumları yapmanızı sağlayan bir uygulamadır. Internet Explorer sürümleri ve DirectX sürümleri gibi wine yazılımına has yapılandırılmış windows kütüphanelerini ve programlarını kurmanızı sağlar. Aşağıdaki komutla kurulumunu yapabilirsiniz.
dnf install winetricks
Kurulum tamamlandıktan sonra uygulamalar menüsünden başlatabilir ve kullanabilirsiniz.
PlayOnLinux Kurulumu Fux işletim sisteminizde, 32bit sistem kütüphaneleri ve wine kurulu olduğu için DNF ile PlayOnLinux'u kolayca kurabilirsiniz. Bir terminal üzerinde root hakları ile kurulum komutunu koşun.
dnf install playonlinux
Kurulum tamamlandıktan sonra uygulamalar menüsü üzerinden uygulama ikonuna tıklayıp çalıştırabilirsiniz. herhangi bir ek ayar yapmaya gerek yoktur.
Güle güle kullanın.