Bumblebee Nvidia Kurulumu
Bumblebee Nvidia Kurulumu
Bumblebee, Laptop dediğimiz dizüstü bilgisayarlarda'ki harici ekran kartları'nın çalıştırılması ve kullanılması için ekran kartı sürücülerini yüklemeyi ve ayarlamayı kolaylaştırarak standartlaştırır. Dizüstü bilgisayarlar üç çeşit grafik kartı seçeneği ile sunulur. Bunlar; tümleşik ekran kartı, paylaşımlı ekran kartı ve paylaşımsız ekran kartı seçenekleridir. Paylaşımlı Ekran Kartları Dizüstü bilgisayarınız'ın anakartı üzerinde dahili olarak bulunan ve bilgisayarınızdaki belleği (ram) paylaşımlı olarak kullanan ekran kartlarıdır. Paylaşımsız Ekran Kartları Dizüstü bilgisayarınız'la birlikte gelen veya anakart üzerinde ekran kartı soketi olması neticesinde sonradan takılabilen ve değiştirilebilen, bilgisayarda ki bellek (ram) kapasitesini kullanmayan ve herşeyi kendi üzerinde bulunan ekran kartlarıdır. Tümleşik Ekran Kartları Dizüstü bilgisayarlar genellikle tümleşik ekran kartları ile birlikte gelir. Anakart üzerinde bir dahili ekran kartı, birde harici ekran kartı bulunması anlamına gelir. dahili ekran kartı genellikle intel olup, harici ekran kartı ise nvidia veya ati'dir. paylaşımlı ekran kartlarında olduğu gibi dahili ekran kartları bilgisayarın belleğini kullanırlar. Daha fazla grafik performansına ihtiyaç duyulan uygulamalarda, grafik hesaplama ve çizim (render) görevini bir köprü oluşturarak harici ekran kartına devrederler. Bu özelliği kullanabilmek için harici ekran kartınızı işletim sisteminizin tanıması ve kullanabiliyor olması gerekir. aksi halde bu özelliği ve harici ekran kartınızı kullanamassınız. Uyarılar! Bu makalede tümleşik ekran kartı bulunan dizüstü bilgisayarlardaki, harici ekran kartı sürücüleri'nin, bumblebee aracılığı ile kurulumu ve ayarlanması anlatılacaktır. Kurulacak olan yazılım bumblebee-nvidia'dır. Ati ekran kartları içinde benzer bir kurulum yapılır ancak parametreler farklıdır. paylaşımlı ekran kartlarını genellikle işletim sisteminiz otomatik olar tanır ve çalıştırır. Eğer paylaşımsız bir ekran kartı kullanıyorsanız ekran kartı sürücünüzü bumblebee olmadan kurmalısınız. çünki bumblebee çalışma mantığı olarak dahili (integrated) ekran kartını algılamadığında çalışmaz. Son olarak bumblebee-nvidia kurulumu'nu kernel-4.18 ve üstü çekirdeklerde sorunsuz çalıştırabilirsiniz. Daha eski bir çekirdek kullanıyorsanız lütfen Fux işletim sisteminizi güncelleyiniz. Ekran kartı modeliniz nvidia-390.77 içerisinde yoksa desteklenmiyordur. Bumblebee Nvidia Kurulumu Öncelikle nvidia sürücüsünü kurabilmek için özgür nouveau sürücüsünü devre dışı bırakmalı ve sistemimizi nouveau olmadan yükleyebileceğimiz bir initramfs oluşturmalıyız. Bir terminal açarak root haklarını alıyoruz.
su parola
Aşağıdaki komut ile nouveau sürücüsünü kara listeye ekliyoruz.
echo "blacklist nouveau" >> /etc/modprobe.d/blacklist.conf
Favori editörümüz ile grub dosyasını açıp düzenleyeceğiz. Ben vi kullandım siz dilediğinizi kullanabilirsiniz.
vi /etc/default/grub
Grub dosyası içerisinde rhgb quiet'den sonrasına aşağıdaki satırı ekliyoruz ve kaydediyoruz.
rd.driver.blacklist=nouveau
Grub dosyası eklediğimiz satırdan sonra aşağıdaki gibi görünmeli!
Grub ayarlarını kaydettikten sonra işletim sistemimizin başlangıç ayarlarını yeniden oluşturmalıyız. Aşağıdaki komutlar ile hem normal hemde uefi başlangıç ayarlarını oluşturabilirsiniz. hangisini kullandığınızdan emin değilseniz iki komutuda koşun. sisteminiz için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.
grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg grub2-mkconfig -o /boot/efi/EFI/fux/grub.cfg
X sunucusu'nun kullandığı nouveau özgür sürücüsünü siliyoruz.
dnf remove xorg-x11-drv-nouveau
Şu anda kullandığımız initramfs imajı'nın adını, sonuna nouveau ekleyerek değiştiriyoruz. Silmememizin nedeni, başlangıçta herhangi bir hata almanız durumunda grub başlangıç menüsünü düzenleyerek, önceki çalışan sistemi başlatabilmek içindir.
mv /boot/initramfs-$(uname -r).img /boot/initramfs-$(uname -r)-nouveau.img
Hemen sonra yeni initramfs imajını nouveau sürücüsü olmadan oluşturuyoruz.
dracut --omit-driver nouveau /boot/initramfs-$(uname -r).img $(uname -r) --force
Initramfs oluşturduktan sonra yeni imajı kullanarak sistemi yükleyeceğiz. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
reboot
Bilgisayarımız açıldıktan ve masaüstüne ulaştıktan sonra nouveau kernel modülü'nün yüklenmediğini kontrol ediyoruz.
lsmod | grep nouveau
Herhangi bir çıktı almadıysanız sürücü yüklenmemiş ve buraya kadar adımları doğru uyguladığımız anlamına gelir. Aşağıdaki komut ile bumblebee-nvidia paketini ve ihtiyaç duyduğu bağımlılıklarını yüklüyoruz.
dnf install kernel-devel kernel-headers acpid bumblebee-nvidia acpi libglvnd vulkan-filesystem libclc dkms bbswitch-dkms
Yükleme tamamlandıktan sonra aşağıdaki komut ile normal sistem kullanıcımızı bumblebee ve video gruplarına ekleyeceğiz. Benim gruba eklediğim kullanıcı fuat. sizler bu komutu kendi kullanıcı adınızla değiştirmeyi unutmayınız.
gpasswd -a fuat bumblebee gpasswd -a fuat video
Kullanıcı'nın gruplara eklendiğini kontrol etmek için aşağıdaki komutu kullanınız.
id fuat
Çıktı içerisinde bumblebee ve video gruplarını görüyorsanız kullanıcı bu gruplara eklenmiş demektir. Şimdi libglvnd'nin diğer paketlerini kuracağız. Ancak bu paketler mesa paketleri ile çakışacaktır! Bu sebeple paketleri indirip, zorla kurulum gerçekleştirerek var olan dosyaların üzerine yazmasını sağlayacağız. Öncelikle libglvnd-glx, libglvnd-opengl, libglvnd-gles, libglvnd-egl, libglvnd-core-devel ve libglvnd-devel paketlerini üzerine tıklayıp indirin. İndirdiğiniz paketlerin İndirilenler dizininde olduğunu varsayıyorum. aşağıdaki komutta ki kullanıcı adını kendinize göre düzenleyin. Zorla kurulum için;
rpm -ivh --nodeps --force /home/fuat/İndirilenler/libglvnd-devel-0.2.999-24.fux1.x86_64.rpm /home/fuat/İndirilenler/libglvnd-core-devel-0.2.999-24.fux1.x86_64.rpm /home/fuat/İndirilenler/libglvnd-egl-0.2.999-24.fux1.x86_64.rpm /home/fuat/İndirilenler/libglvnd-gles-0.2.999-24.fux1.x86_64.rpm /home/fuat/İndirilenler/libglvnd-opengl-0.2.999-24.fux1.x86_64.rpm /home/fuat/İndirilenler/libglvnd-glx-0.2.999-24.fux1.x86_64.rpm
Paketler kurulduktan sonra libGL.so.1 kütüphanesini nvidia-bumblebee dizini'ne bağlantı oluşturun.
ln -s /usr/lib64/libGL.so.1 /usr/lib64/nvidia-bumblebee/libGL.so.1
OpenGL kütüphanesini gösterdikten sonra dkms servisini başlangıç servislerine ekleyelim ve başlatalım.
systemctl enable dkms systemctl start dkms
Artık aşağıdaki komut ile nvidia sürücüsünün kurulumunu yapabiliriz.
bumblebee-nvidia -f
Eğer kurulumdaki çıktı tamam ise sorunsuz şekilde kurulmuştur. Gerekli servisleri başlanıç servislerine ekleyin ve yeniden başlatın. NOT: Bumblebee kurulumu başarısız ise kesinlikle kurulumu kaldırın. bumblebee-nvidia --uninstall
systemctl enable bumblebeed systemctl enable bumblebee-nvidia
Sisteminizi yeniden başlatın
reboot
Bilgisayarınız açıldığında ve masaüstüne ulaştığınızda menü'den nvidia ayarları ikonuna tıklayıp ayarlar arayüzünü açabilirsiniz.
Harici Ekran Kartı ile Uygulama Çalıştırma nvidia ekran kartınızın hesaplama ve çizim (render) özelliğini kullanarak bir uygulama başlatmak isterseniz bunu optirun komutu ile yapabilirsiniz. Örneğin:
optirun glxgears
Güle güle kullanın.