Fux projesi, özgür yazılım kapsamında Linux çekirdeği kullanılarak oluşturulmuş, çeşitli amaçlar için bir araya getirilmiş işletim sistemleri üretmek, geliştirmek ve dağıtmak maksadı ile başlatılmış bir GNU/Linux projesidir. Fux projesi şuan için Workstation(İş İstasyonu) ve Server(Sunucu) olmak üzere iki farklı ana grupda işletim sistemi geliştirmektedir. Geliştirdiği işletim sistemlerini özgür yazılım kapsamında GPL(Genel Kamu Lisansı) ile birlikte ücretsiz olarak dağıtır.

   Fux projesi'nin oluşturduğu işletim sistemleri, RPM paket yöneticisi ve DNF güncelleme yöneticisi'ni kullanır. Doğal olarak bu paket ve güncelleme yöneticisi'ni kullanan diğer linux dağıtımları ile kullanım ve performans açısından benzerlik gösterir. Ancak geliştirdiğimiz işletim sistemleri'ne dahil ettiğimiz uygulama ve paketler, ekibimiz tarafından özenle incelenerek ve sistemin diğer uygulamaları ile tam bir uyum içerisinde çalışacak şekilde, uzun bir gelişim sürecinde oluşturulmuştur. Bu sebeple işletim sisteminde ki uygulamalar yalnızca Fux dağıtımında uyumlu ve hatasız bir şekilde çalışır. İşletim sistemlerimizin içerisinde çok sayıda dağıtıma özel paket ve uygulamalarda mevcuttur.

   Workstation(İş İstasyonu) diye tabir ettiğimiz grup, kişisel Masaüstü ve Dizüstü bilgisayarlara kurulan, görsel bir masaüstü yöneticisine sahip, ev kullanıcıları ve yazılım geliştiricileri dahil herkesin kolay kullanabileceği şekilde oluşturulmuş işletim sistemi grubudur.

   GNU/Linux özgür yazılımları arasında popüler olan GNOME masaüstü yöneticisi ile birlikte gelir. Mate, Cinnamon, Kde ,Xfce, Budgie, Enlightenment, Openbox gibi masaüstü yöneticilerini paket deposundan kurabilir ve masaüstü yöneticileri arasında geçiş yapabilirsiniz.

   Server(Sunucu) grubu, Ticari ve kişisel amaçlar için kullanılan, yüksek donanım özelliklerine sahip bilgisayarlar veya sanallaştırma teknolojisi kullanılarak oluşturulmuş sanal bilgisayarlar üzerine kurulumu yapılan işletim sistemi grubudur. Bu bilgisayarlar belirli bir amaç için 7/24 hizmet sunan ve bu sebeple sunucu olarak adlandırılan makinelerdir.

   Sunucu işletim sistemlerinde masaüstü yöneticisi ve görsel uygulamalar bulunmaz. Çok az sistem kaynağı tüketirler ve belirli görevleri yerine getirirler. Kullanım alanları, web sunucusu, posta sunucusu, dosya sunucusu ve bunlar gibi sürekli ulaşılmak istenen bilgiyi kullanıcıya sunmak için yapılandırılmış sistemlerdir.

Fux Server v1.5 Yayımlandı!

Fux projesi'nin oluşturduğu işletim sistemi ISO görüntülerini, ücretsiz indirebilirsiniz. Şimdilik küçük bir toplulukla kullanıcılar için lisans ve hizmet bedeli ödemeden kullanabilecekleri özgür yazılımlar üretmek ve geliştirmek için çabalıyoruz. Eğer bize katılmak ve özgür yazılım geliştiricisi olmak isterseniz memnun oluruz. Resmi web sitelerimiz ve güncelleme sunucumuz, NexSoft İnternet Hizmetleri tarafından sağlanmaktadır. Kurumsal sponsorumuz NexSoft İnternet Hizmetleri'ne Fux Projesi Ekibi olarak Teşekkür Ederiz. Fux projesi ile doğrudan veya dolaylı olarak bağlantılı herhangi bir konuda soru sorabilir, öneride bulunabilirsiniz. Fux projesi'ne katkıda bulunmak adına bağış yapmak veya sponsor olmak istiyorsanız, mesaj kısmına gönül rahatlığıyla iletişim bilgilerinizide bırakabilirsiniz. Bu formdan gönderilen mesajlar ve bilgiler doğrudan SMTP protokolü kullanılarak güvenli bir şekilde resmi e-posta hesabımız bilgi@fuxproject.org adresine gönderilir. Fux Projesi İletişim Seçenekleri: Özgür yazılım geliştiricisi olmak, özgür yazılım, açık kaynak, GNU/Linux ve Fux projesi hakkında herhangi bir konuda bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Yorumlar


(8) Yorum

fuat bölük 04 Mayıs 2017 Perşembe, 02:19

Evrensel bir geleneği sürdürelim. "Merhaba Dünya :)" Hepimiz küçük bir merhaba diyerek başlamadık mı?

Sarı Çizmeli Mehmet Ağa 10 Mayıs 2017 çarşamba, 12:58

Sadece "iş" ve "server" olarak mı var? Pc ler için sürüm yok mu? Vardı diye hatırlıyorum. Bu arada, Merhaba Fux!

fuat bölük 10 Mayıs 2017 çarşamba, 13:42

İş istasyonu normal ev kullanıcıları ve yazılım geliştiricilerin evdeki veya işteki masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarında kullanabilecekleri sistemlerdir. Görsel masaüstü yöneticileri ile birlikte ofis gibi hem işte hemde özel kullanımda faydalı olacak yazılımlar içerir. Gnome, Cinnamon, Budgie, Xfce ve Mate masaüstü yöneticileriyle hazırlanmış ISO dosyalarını ilgili sayfadan indirebilir ve özelliklerine göz atabilirsiniz.

M.Salih ASLAN 11 Mayıs 2017 Perşembe, 00:32

Proje umarim istediginiz istikamette devam eder ve gelisir "yerli isletim sistemi" projesine on ayak olacak bu tur projelere her daim onem veriyorum ve sonuna kadar destekliyorum tebrikler ve basarilar..

fuat bölük 11 Mayıs 2017 Perşembe, 20:30

Teşekkürler Salih bey

Yusuf Göğüş 15 Mayıs 2017 Pazartesi, 11:56

Nasıl Katkı Sağlayabiirim?

fuat bölük 15 Mayıs 2017 Pazartesi, 22:09

Yusuf, Fux u kullanarak, arkadaşlarına ve tanıdıklarına önererek katkı sağlayabilirsin. Bunlarında dışında sponsor olabilir veya bağışta bulunabilirsin. Yapmış olduğunuz bağışlar yalnızca Fux projesinin ihtiyaç duyduğu donanım, sunucu, araç, gereç vs ihtiyaçlarda kullanılmaktadır. Eğer bir geliştirici olmak istiyorsanız, linux deneyiminizi ve bildiğiniz programlama dillerini kısa bir açıklama metni ile resmi e-posta adresimize gönderebilirsiniz.

Siyaset Qubadov 13 Temmuz 2017 Perşembe, 00:07

ISINIZDE UQURLAR

Telif Hakkı ©2016-2017 Fux Projesi